-
Drewno zatopione w klocu żużla - ciekawe znalezisko Czy uwięzione w żużlu zupełnie niespalone drewno nie jest wystarczającym dowodem naukowym obalającym dotychczasową rekonstrukcję procesu? Oto nasze znalezisko przekazane w sierpniu do Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. W doskonale zachowanym, kompletnym i nie zniszczonym klocu żużla, nie ma w ogóle uwięzionego węgla drzewnego. Natomiast pełno jest świetnie zachowanego drewna. (sic!)
-
11. International Iron Smelting Days 2014 - Nowa Slupia POLAND - część II
-
11. International Iron Smelting Days 2014 - Nowa Slupia POLAND - część I
-
Żelazo z naszych badań archeologicznych Grąpie żelazne - niezwykle rzadko spotykane artefakty starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Oprócz prof. K.Bielenina, prof. W.Sedlaka, prof. W.Różańskiego i nas, nikt więcej nie odkrył ich w trakcie badań archeologicznych. Podziwiajcie piękno jednego z naszych okazów.
-
Żelazo z naszych rekonstrukcji Owoc naszej pracy. Bezcenny, jeżeli zdobywa się go bez technologicznych i historycznych "skrótów". W innym przypadku jest tylko kawałkiem złomu, będącym materialnym świadectwem naukowej miernoty.
-
Biskupin 2012- część II Krok po kroku, pod okiem naukowców z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Akademii Górniczo -Hutniczej w Krakowie, używając najprostszych narzędzi odtworzyliśmy od początku do końca starożytny proces dymarski. Ślady jakie zostawiliśmy po procesie nie różnią się od tych, które archeolodzy odkrywali w wykopaliskach. Prawdziwe żelazo zaś jest materialnym dowodem naszych umiejętności...
-
Biskupin 2012 - część I Krok po kroku, pod okiem naukowców z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Akademii Górniczo -Hutniczej w Krakowie, używając najprostszych narzędzi odtworzyliśmy od początku do końca starożytny proces dymarski. Ślady jakie zostawiliśmy po procesie nie różnią się od tych, które archeolodzy odkrywali w wykopaliskach. Prawdziwe żelazo zaś jest materialnym dowodem naszych umiejętności...
-
Budowa pieca - pień, polepa, patyczki. Ameliówka 2012 Nasza propozycja konstrukcji pieca jest niezwykle prosta i co najważniejsze ZGODNA z zabytkami odnalezionymi w badaniach archeologicznych. Opiera się wyłącznie na REALIACH TECHNOLOGICZNYCH kultury przeworskiej. Nikt oprócz nas nie proponował nigdy podobnych rozwiązań. Archeologio! Prostota i logika naszych odkryć obronią się! Dolary przeciwko orzechom!
-
Budowa pieca - pień, wyprawa, polepa, patyczki i takie tam ... Po zapoznaniu się z wszystkimi zabytkami będącymi pozostałością po obudowie szybowej pieców dymarskich z rejonu Gór Świętokrzyskich, dokonaliśmy kolejnego zaskakującego odkrycia, którego fragment rekonstrukcji utrwalił dla Was Krzysztof Pęczalski ...
-
Ruda żelaza - występowanie, sposoby wydobycia, preparacja Nasza propozycja jest niezwykle prosta. Ze złoża położonego w sercu starożytnego centrum hutniczego, przy użyciu najprostszych narzędzi wydobywamy i przygotowujemy rudę żelaza, która posłuży jako wsad do pieca kotlinkowego. Analiza chemiczna poszczególnych etapów preparacji materiału wsadowego i porównanie go do znalezisk archeologicznych posadowi nasze prace w naukowych realiach... cdn
-
Znalezisko! Skład: żelazo, żużel i topniki. Waga: ok.400 kg. Wiek: prawdopodobnie ponad 300 lat. Pochodzenie: piec styryjski? Uwaga: fotografie naprędce wykonanych szlifów mają tylko zasygnalizować badania, które są w toku i pochodzą z jednego małego kawałeczka metalu, który odpadł od kloca przy transporcie. Po wytypowaniu miejsc i pobraniu reprezentatywnych próbek ze znaleziska, opublikujemy szerszy materiał - w tym fotograficzny.
-
Wakacje! Góry i jeziora. Morza i rzeki. Woda i powietrze. Drewno i wiatr. Nasz świat. Zapraszamy!
-
Duch wiosennych rekonstrukcji Oprócz klimatu prac, wybrane fotografie uchylają rąbka tajemnicy naszego warsztatu. Jest całkiem sporo żelaza, które wtórnie rdzewiejąc doskonale ujawnia strefę jego zagęszczenia. Jest lessowa pozostałość po drewnianych piecach, jest niesamowita temperatura i dmuch - oczywiście naturalny. Nie ma drewna po procesie, choć bez niego proces byłby niemożliwy. Jest radość i wiara.
-
Badania nie muszą być nudne :) Wybrane fotki, które oddadzą klimat prac nad budową i działaniem pieców. Nie doszukujcie się w nich precyzyjnej rekonstrukcji. Materiał dokumentujący techniczny aspekt prac opublikujemy w odpowiedniej chwili.
-
Wydobycie rudy żelaza Pozyskanie kilkuset kilogramów rudy żelaza w ciągu godziny, nawet przy użyciu najprostszych narzędzi nie stanowi żadnego problemu. Najważniejsza jest umiejętność lokalizacji złoża, której jak sądzimy naszym przodkom nie brakowało.
-
Starożytne żelazo? Kolejny okaz! Amatorskie fotki, pokazujące jak w rodzinnej atmosferze rodziły się kolejne odkrycia, oraz kilka ujęć wykonanych przez zawodowca.
-
Wypalanie pnia Zupełnie amatorska galeria z pierwszego wiosennego wieczoru poświęconego eksperymentom z wypalaniem pnia. Zamieszczamy ją ulegając prośbom o cokolwiek z poligonu badań. Mimo fatalnej jakości zdjęć można ocenić jak niesamowicie pali się gaz drzewny. Momentami pień pracował jak palnik...
-
Drzewo... pień... piec... Drewno w świecie naszych przodków było najważniejszym materiałem w gospodarce. Czy w naszych rękach i w naszej świadomości może nastąpić jego ponowne odkrycie? Pokażemy Wam drewnianą technikę w wymiarze dotąd nieznanym. Krok po kroku. Pierwsze fotki ze świętokrzyskich wiosek i lasów są zaproszeniem do wspólnej podróży w przeszłość...
-
Wyjątkowy kawałek żużla Olbrzymia porcja informacji zaklęta w niepozornym walcu. Prosimy zwrócić uwagę na jeden szczegół - linię odcięcia pośrodku żużlowego odlewu. Świadczy, że w tym miejscu łączyły się dwie "formy", dwa obiekty, w których płynny żużel się przemieszczał. Dotychczasowa rekonstrukcja nie przewiduje takiego środowiska. W naszym piecu może to być odlew powstały w kanale gazowym na łączeniu dwóch pieców!
-
Ruda żelaza z serca Gór Świętokrzyskich Wśród wielu wychodni rud żelaza zlokalizowanych w rejonie starożytnego okręgu hutnictwa świętokrzyskiego, kilka darzy szczególnym surowcem. Analiza składu minerałów jest w toku. Tymczasem oceńcie sami - czyż nie są piękne?
-
Starożytne żelazo? W oczekiwaniu na wyniki... Znajdując fragment żużla z uwięzionymi kawałkami żelaza na moment wstrzymaliśmy oddech. Czy to skarb, czy może fatamorgana na pustyni znalezisk? W napięciu oczekujemy na opinię ekspertów... Tymczasem przyjrzyjcie się znalezisku. Ileż w nim kawałków żelaza! Czekały wiele lat, by ktoś się nad nimi pochylił i zastanowił jak naprawdę powstały....
-
W poszukiwaniu pni na piece Łysogórskie lasy są wręcz naszpikowane drzewami idealnie nadającymi się do budowy pieców. Wątek ten rozwiniemy lada dzień, a tymczasem publikujemy kilka fotografii z rekonesansu w serce Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
-
Starożytne żelazo? Amatorskie fotki z ostatniej chwili... Kilka ujęć kawałka żużla z uwięzionym żelazem. Jeden z fragmentów został odcięty. Kolejne ujęcia ukazują oba kawałki.
-
Dawno, dawno temu... Pierwsze rysunki przedstawiają fragment cyklu przygotowania węgla drzewnego i rudy darniowej. Oczywiście całość jest przedstawiona w sporym uproszczeniu. Warsztat jakim dysponują Agnieszka i Maciek z HoneyFlavour, pozwoli na pełne przeniesienie naszych pomysłów wprost do Waszej wyobraźni :)
-
PIERWSZE KROKI Zdjęcia z kwietnia 2010 roku pozwolą Wam poczuć ducha, jaki towarzyszył naszym pierwszym eksperymentom. Próby w pospiesznie wykonanych piecach, wypady w góry zaplatane z obowiązkami zawodowymi, radość i rozczarowania... Wichura myśli i niezwykle uczucie, że mimo wszystko zmierzamy we właściwym kierunku... Na marginesie - zdjęcia nie przedstawiają rekonstrukcji procesu, a jedynie badania nad pniem drzewa i samym drewnem jako elementami większej układanki.