Aktualności
-
Kilka słów o naszych pracach w tygodniku "KIELCE Plus"
Kierunek i efekty naszych badań zwracają uwagę osób zainteresowanych historią naszego regionu. Projekt HUTNIA zyskuje wśród kielczan coraz większe grono entuzjastów.
-
10. Internationales Rennofensymposium Grube Fortuna 2013 za nami!
Najważniejsze wydarzenie z tegorocznego kalendarium naszych prac rekonstrukcyjnych za nami. W kilku słowach przygotowaliśmy specjalnie dla Was sprawozdanie z jakże bogatego w doświadczenia i owoce pracy sympozjum!
-
10. Internationales Rennofensymposium 28.08 - 01.9.2013 Grube Fortuna
Raz do roku, gdzieś na świecie, wiodący badacze starożytnego hutnictwa żelaza organizują wyjątkowe spotkanie. Cel nadrzędny - rekonstrukcja procesu dymarskiego, dyskusja, wymiana doświadczeń, najnowsze odkrycia. Zgadnijcie, kto pojedzie w tym roku reprezentować Polskę na jubileuszowe sympozjum do Niemiec?
-
Najnowsze publikacje związane ze starożytnym hutnictwem
Z uwagą śledzimy każdą nową porcję wiedzy związanej z badaniami nad rekonstrukcją procesu dymarskiego. Metalurgia to dziedzina, która interesuje nas szczególnie. Zwłaszcza, gdy odnosi się w badaniach do rudy żelaza używanej przez starożytnych hutników.
-
Ruda żelaza w procesie dymarskim - analizy ciąg dalszy...
Rosnąca liczba dokumentów źródłowych opisujących złoże "Staszic" w Rudkach i szczegółowa analiza wiedzy w nich zawartej mocno dowodzą, iż śmietana hematytowa była wiodącym minerałem w dymarskim procesie produkcji żelaza z rejonu Łysogór.
-
Zapraszamy na wykład!
Akcja: Europejska Noc Muzeów. Miejsce: Centrum Geoedukacji Kielce. Data: 18 maja 2013 r. Godzina: 20.30 Autor: Marcin Marciniewski. Temat: ruda żelaza w procesie dymarskim z rejonu Łysogór - pytania i odpowiedzi.
-
W telegraficznym skrócie.
Mamy przysłowiowe pięć minut wolnego czasu, więc przerywamy długotrwałe milczenie...
-
20. rocznica śmierci Włodzimierza Sedlaka
Dziś mija równe 20 lat od śmierci wyjątkowego człowieka, którego mądrość życiowa i dorobek naukowy wyprzedzały epokę w której się zrodziły.
-
Żelazo dymarskie - analiz ciąg dalszy.
Kolejna porcja badań laboratoryjnych przeprowadzonych na próbkach pobranych z łupy żelaznej uzyskanej w procesie rekonstrukcyjnym w Biskupinie świadczy o coraz lepszym warsztacie naszego zespołu badawczego.
-
Legenda Łysej Góry - nowe spojrzenie na mit czarownicy.
Piękna, powabna, władająca tajemnymi mocami. Tylko taka mogła z powodzeniem czarować. Czy właśnie tak ją sobie wyobrażamy?