hutnia.pl

W telegraficznym skrócie.


27.04.2013

Mamy przysłowiowe pięć minut wolnego czasu, więc przerywamy długotrwałe milczenie...

Ponad dwa miesiące milczeliśmy, a nasz serwis internetowy jakby zamarł. Przyczyna jest jak zwykle ta sama - ogrom pracy. Mając pierwszą wolną chwilę (!) trochę się wytłumaczymy i naszkicujemy bieżącą sytuację i plany zespołu Projektu HUTNIA. 

- przygotowujemy się do międzynarodowego sympozjum starożytnego hutnictwa, które odbędzie się w dniach 28.08 - 02.09.2013 roku w Niemczech. Zaproszony przez niemieckich naukowców czterososobowy zespół Projektu HUTNIA wraz z dwoma pracownikami Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i dwoma naukowcami z AGH w Krakowie będzie reprezentować nasz kraj na największym światowym sympozjum i warsztatach rekonstrukcyjnych starożytnego hutnictwa!

- wraz z nami na sympozjum wyruszy reprezentacja naszego województwa w skład której między innymi wejdą przedstawiciele Centrum Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi i Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Wspólnie z nimi będziemy zabiegać o daleko idące formy współpracy ośrodków badawczych starożytnego hutnictwa!

- miedzynarodowe sympozjum w Niemczech to najważniejsze wydarzenie w tegorocznym kalendarium naszych prac ale nie jedyne. W tym sezonie ponownie wybierzemy się do Biskupina by zachwycić polską publiczność naszym drewnianym warsztatem metalurgicznym!

- mamy zgromadzone pokaźne ilości pni drzew, których spróchniałe środki aż zachęcają, by stawiać z nich piece dymarskie. Mamy setki kilogramów rudy żelaza. Mamy zapał i chęć do pracy, a pierwsza tegoroczna rekonstrukcja rusza już w połowie maja!

- przygotowujemy obcojęzyczne wersje naszego serwisu internetowego - zaproszenie na międzynarodowe sympozjum zobowiązuje!

- milczenie na naszych stronach internetowych ma jeszcze jedną przyczynę. Sprawca całego zamieszania, którego jesteście świadkami i uczestnikami - Marcin Marciniewski, został wybrany na stanowisko Prezesa Zarządu PTTK Oddziału Świętokrzyskiego. Jako jedyny kandydat, dodatkowo wybrany jednogłośnie poczuł się zobowiązany i ... wsiąkł na parę chwil, by jeszcze przed sezonem turystycznym postawić oddział na przysłowiowe nogi.

- od połowy maja wrócimy do regularnych informacji o naszych działaniach. Rozwiniemy wtedy tematy zasygnalizowane wyżej i zupełnie nowe, które zapewne pojawią się, bo nie próżnujemy. 

Bądźcie z nami!