hutnia.pl

Aktualności

 • Ewolucja rekonstrukcji procesu i najnowsze wnioski

  11.12.2011

  Ewolucja rekonstrukcji procesu i najnowsze wnioski

  Projekt HUTNIA jako niekonwencjonalny proces badawczy, zmierzający do odtworzenia starożytnego procesu hutniczego z terenu Gór Świętokrzyskich, dotarł do kluczowego etapu, który zbiega się z rocznicą jego publicznej odsłony.

 • Z prawdziwym żalem żegnamy prof. dr. hab. Kazimierza Bielenina

  21.11.2011

  Z prawdziwym żalem żegnamy prof. dr. hab. Kazimierza Bielenina

  19 listopada 2011 roku odszedł na zawsze największy badacz starożytnego hutnictwa Gór Świętokrzyskich. Historyk, archeolog, działacz społeczny.

 • Jubileusz profesora Włodzimierza Sedlaka (1911-1993)

  29.10.2011

  Jubileusz profesora Włodzimierza Sedlaka (1911-1993)

  31 października mija setna rocznica urodzin Włodzimierza Sedlaka. Jego wyjątkowa postać jest dla nas szczególnym przykładem naukowego kunsztu, opartego na niekonwencjonalnej pasji odkrywania.

 • Ruda i żużel. Analiza bez przymrużenia oka.

  07.10.2011

  Ruda i żużel. Analiza bez przymrużenia oka.

  Optymalizacja składu chemicznego i propozycja preparacji rudy to kolejny front badań i nieuniknionej polemiki.

 • ... i po wakacjach!

  05.10.2011

  ... i po wakacjach!

  Dwa miesiące wakacyjnej włóczęgi za nami! Mimo, że często bujaliśmy z głową w chmurach, mamy dla Was zupełnie przyziemną i realną porcję wiedzy. Wracamy więc na nasze strony www, by podzielić się najnowszymi doświadczeniami.

 • WAKACJE!

  05.08.2011

  WAKACJE!

  W zalanych lipcowym deszczem Górach Świętokrzyskich próżno było szukać dymiących pieców. Drużyna hutniaków rozjechała się po świecie i nie marnowała czasu, ładując baterie w wakacyjnym kołowrocie!

 • Deszcz, deszcz, deszcz...

  15.07.2011

  Deszcz, deszcz, deszcz...

  Planowane na lipiec prace rekonstrukcyjne niestety przesuwają się w czasie. Ciągłe opady deszczu zamieniły nasz poligon w bagienko...

 • Kolejny etap prac rekonstrukcyjnych

  27.06.2011

  Kolejny etap prac rekonstrukcyjnych

  Mając sprawny, przewidywalny, banalny w budowie i bardzo wytrzymały piec, przechodzimy do kolejnego etapu naszych poszukiwań. W centrum uwagi posadowimy rudę żelaza.

 • Duch wiosennych rekonstrukcji

  21.06.2011

  Duch wiosennych rekonstrukcji

  Zapraszamy kolejny raz do wizyty w warsztacie poszukiwaczy tajemnic starożytnych hutników, ukrytym w gąszczu świętokrzyskich lasów. To tu czynimy kolejne kroki na drodze ku odradzającej się, prastarej hutni...

 • Bałagan

  16.06.2011

  Bałagan

  W związku z porządkowaniem materiałów publikowanych na naszych stronach, przez kilka dni zapanuje w poszczególnych działach specyficzny chaos.