Pierwszy etap dokumentacji za nami! Wydobycie i preparacja rudy żelaza.
03.05.2012
Planowane prace terenowe związane z wydobyciem i preparacją rudy żelaza, dzięki sprzyjającej pogodzie zostały wykonane w połowie zakładanego harmonogramu prac! Co teraz?
Dzięki rekomendacji prezydium zarządu Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz technicznemu wsparciu kadry Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, proces rekonstrukcji i jego dokumentacja techniczna nabrały nareszcie właściwego biegu. Celem prowadzonych prac jest etyczna, surowa i oparta o konkretne badania ocena każdego z etapu proponowanej przez nas rekonstrukcji procesu dymarskiego. Pierwszy z nich, którym jest preparacja rudy żelaza, jest za nami. Pobrane bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych na terenie świętokrzyskiego centrum starożytnego hutnictwa próbki rud, po wstępnej analizie chemicznej jeszcze w samym złożu (najnowszym, przenośnym XRF-em Brukera!) poddane zostały procesowi uzdatniania. Uzyskane w ten sposób próbki rudy przed i po preparacji poddane zostaną analizie laboratoryjnej, która wykaże czy proponowany przez nas proces ma potwierdzenie w badaniach naukowych. Oczywiście istotą badań będzie skład chemiczny rud żelaza i przygotowanego przez nas wsadu. Kolejnym krokiem będzie porównanie wyników badań do znalezisk archeologicznych. Tym samym powstanie materiał dowodowy będący odpowiedzią na pierwsze pytanie, które stawiamy w tegorocznych pracach rekonstrukcyjnych - czy nasza metoda preparacji jest skuteczna i czy jest zgodna ze znaleziskami archeologicznymi. Pierwsze i nieoficjalne wyniki potwierdzają nasze hipotezy ale dla potrzeb krytycznie ustosunkowanych archeologów i metalurgów przygotujemy obszerne opracowanie uwzględniające oficjalne wyniki badań laboratoryjnych. By przybliżyć Wam warsztat naszej pracy zapraszamy do galerii w której zamieszczamy kilka fotek z prac w terenie >>>
Podjęliśmy pierwszą próbę sfilmowania naszych prac. Liczymy na wyrozumiałość dla raczkującej kinematografii :) W naszej galerii stworzyliśmy link do kanału YouTube, na którym planujemy kolejne odsłony naszych prac >>>
Przy okazji podzielimy się z Wami ciekawymi informacjami z ostatnich dni badań. Zlokalizowaliśmy pokaźne złoże rudy darniowej położone na terenie centrum starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego! Analizując dotychczasową literaturę śmiemy twierdzić, że to pierwsze takie znalezisko w badaniach nad zapleczem materiałowym starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Mimo, że złoże zlokalizowane jest tylko 15 km od Nowej Słupi, nikt z dotychczasowych badaczy nie natrafił na nie i nie opisał go w swoich pracach. Prace dokumentacyjne dotyczące rud tam pozyskanych przeprowadziliśmy bezzwłocznie. Szersze wyniki i materiał fotograficzny opublikujemy wkrótce na naszych stronach www.
Kolejną nowinką jest wstępna analiza metalograficzna kloca żelaznego znalezionego podczas jesiennych prac archeologicznych, która ujawniła, że żelazo w nim zawarte jest o niskiej zawartości węgla, powstawało warstwami (spokojnie krzepło oddzielone warstewkami żużla) i nie przypomina struktury żelaza ani surówek powstałych w znanych procesach wielkopiecowych! W najbliższych tygodniach planowane jest dalsze badanie znaleziska, którym bezskutecznie próbowaliśmy zainteresować muzea, archeologów i metalurgów.
Podsumowując - maj będzie miesiącem kiedy nasze badania zostaną rozdzielone na dwa fronty - laboratoria i prace w terenie. Pierwszy udokumentuje dotychczasowe prace. W drugim skupimy się na rekonstrukcji i dokumentacji budowy szybowej części pieca kotlinkowego. Już zacieramy ręce i lada dzień stawiamy pierwszy piec, a po nim drugi i trzeci i tak do skutku, aż zgromadzimy materiał, który w wyczerpujący sposób porównamy ze znaleziskami archeologicznymi.
Trzymajcie za nas kciuki i zaglądajcie na nasze strony interenetowe, które są areną naszych skromnych prac badawczych.