hutnia.pl

Drewno - paliwo, które zaskakuje współczesnych naukowców.


11.12.2014

Nasz pionierski upór w dowodzeniu, że drewno i gaz drzewny były głównymi paliwami procesu dymarskiego jest powszechnie znany. Czy słyszeliście jednak cokolwiek o piecach rakietowych?

Drewno używane jako paliwo do ogrzewania do niedawana traktowane było jako mało wydajne i ustępowało pola chociażby węglowi. Ostatnie badania wskazują jednak, że umiejętne spalanie drewna daje wyśmienite wyniki zarówno pod względem sprawności procesu, jak i uzyskiwanych temperatur spalania. Od kilku lat na świecie dynamiczny rozwój przeżywają prace nad piecami rakietowymi, w których głównym paliwem jest właśnie drewno. Nasze prace rekonstrukcyjne od początku zmierzały niemalże dokładnie w tym samym kierunku. Porównaliśmy schematy pieców rakietowych (w języku angielskim znanych jako rocket stove) i naszego pieca dymarskiego, obejrzeliśmy kilka rekonstrukcji i możemy śmiało powiedzieć - mieliśmy nosa! Nasz piec dymarski to niemalże wzorcowy piec rakietowy - i odwrotnie! Prace nad takowymi piecami prowadzą tysiące ludzi na całym świecie, choć są zupełnie nieświadomi swojego wkładu w rekonstrukcję procesu dymarskiego! Czerpiąc wiedzę z ich doświadczeń, optymalizujemy konstrukcję i poprawiamy pracę naszego pieca, przybliżając się krok po kroku do finału naszych badań rekonstrukcyjnych. Nie wątpiliśmy nawet przez chwilę, że drewniane piece, drewno i gaz drzewny jako paliwo, to elementy niezbędne do rozwiązania zagadki starożytnego hutnictwa Gór Świętokrzyskich.

Ciekawym wiedzy o piecach rakietowych polecamy link do strony na której dowiecie się więcej o idei tego prostego i jakże podobnego do pieca dymarskiego urządzenia >>>