hutnia.pl

Rezolucja Projektu HUTNIA w przeddzień pierwszej odsłony


27.12.2010

"Istotą zadania jest wykorzystanie potencjału tkwiącego w każdym, kto do projektu przystąpi, przy świadomości jak bardzo ten potencjał jest rozproszony w społeczeństwie."

Zespół badawczy pod kierunkiem Marcina Marciniewskiego, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w niekonwencjonalnym projekcie naukowym mającym na celu wyjaśnienie zagadki starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego.
Istotą zadania jest wykorzystanie potencjału tkwiącego w każdym, kto do projektu przystąpi, przy świadomości jak bardzo ten potencjał jest rozproszony w społeczeństwie. Publiczny, niezależny portal społeczny, będący płaszczyzną wymiany doświadczeń związanych z problematyką badań nad tajnikami hutnictwa epoki żelaza, będzie narzędziem, które w ocenie autora projektu, maksymalnie przyspieszy rozwiązanie odwiecznej zagadki. Efekt prac natomiast uruchomi szereg mechanizmów, które wyniosą na wyżyny dotychczasową wartość świętokrzyskiego dziedzictwa technicznego i społecznego. Tempo i jakość prac są uzależnione od zaangażowania wszystkich, którzy je będą tworzyć.

Dotychczasowe badania nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim mimo olbrzymiego materiału archeologicznego gromadzonego przez dziesięciolecia nie dały odpowiedzi na podstawowe pytanie: jak nasi przodkowie pozyskiwali żelazo? Nie negując tytanicznej pracy naukowców, którzy ten problem zgłębiają, a wręcz korzystając z niej, proponujemy zupełnie nowe podejście do wydawałoby się mocno ograniczonego frontu prac badawczych. Proponowana w projekcie technologia, uchyla drzwi do zupełnie nowej wiedzy. Mimo niekonwencjonalnej formy, ścisły reżim technologiczny utrzymany w realiach sprzed tysiącleci i rzeczowa dyskusja, stwarzają szansę na dynamiczny i zwieńczony sukcesem wynik. Niezbędnym do tego jest stworzenie grupy ekspertów i mocnego mecenatu, by projekt przebiegał bez zakłóceń i zbędnych dywagacji. Otwarte, bezzwłoczne przedstawianie problematyki przy jednoczesnej surowej jej ocenie i wsparciu wszystkich życzliwych zadaniu, to idea Projektu Hutnia.

Jako punkt wyjściowy, autor projektu i technologii, na bazie przeprowadzonych badań i prac rekonstrukcyjnych, proponuje trzy założenia:
- dmuch w procesie był naturalny ale spowodowany przemyślanym zabiegiem i procesem fizyko-chemicznym – miechów nie używano;
- piece były wykonane z drewna, a ściślej z wydrążonego pnia drzewa;
- piece zasilane były przede wszystkim drewnem, przy założeniu, że uzyskiwano z niego gaz drzewny – podstawowe paliwo procesu;
- piece połączone były w układzie kaskadowym piec-generator gazu-generator gazu lub podobnych konfiguracjach zapewniających płynny ciąg technologiczny hutni.

Szczegóły techniczne i argumenty utwierdzające w realiach powyższych założeń będą przedstawione w najbliższych dniach na stronach www projektu.

Przyjmując zupełnie nowy punkt odniesienia w pracach badawczych, całość działań powinna skupić się w niedalekiej przyszłości na optymalizacji kształtu paleniska, kanałów gazowych i sposobu zasypu pieca. Prawidłowe przygotowanie wsadu rudy żelaza stanie się zagadnieniem kluczowym w optymalizacji procesu. Zadania te adresowane są do szerokiej rzeszy specjalistów jak i zupełnych amatorów – wierzymy w potencjał każdego człowieka.

Liczymy na szeroko rozumianą współpracę. Mamy świadomość, że wyznaczony kierunek badań będzie trudny do zaakceptowania „z marszu”, szczególnie dla specjalistów w tej dziedzinie. Niezależność i dorobek badań jakim dysponujemy jest wartością, którą potrafimy wykorzystać bez względu na echo nią wywołane.
Liczymy na otwarte na nasz pomysł działania. Serdecznie zapraszamy do Projektu Hutnia!

... podaj dalej :)